30 kwietnia 2022 r., w Bliźnie, odbyły się pierwsze zawody tegorocznego cyklu Podkarpackiego Pucharu Nordic Walking. W kategorii M/50-60 zwyciężył reprezentant PTG "Sokół" Rymanów - Marek Sokołowski. Do rozegrania pozostało jeszcze 6 etapów. W tegorocznym PP nordic walkerzy będą rywalizować na dystansie 5 km, w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Nie będzie prowadzona klasyfikacja OPEN. Zgodnie z regulaminem zawodów, po każdym etapie nagradzanych będzie trzech najszybszych zawodników i trzy zawodniczki w kategoriach wiekowych. Po ostatnich zawodach PP w Handzlówce (17.09.2022 r.) wyłonieni zostaną zwycięzcy w klasyfikacji generalnej, którzy również zostaną nagrodzeni. Przewidywane są też wyróżnienia dla zawodników maszerujących najlepszą techniką.
W czasie II wojny światowej istniał w Bliźnie poligon broni V. Decyzja o lokalizacji w Bliźnie poligonu V-2 zapadła w sierpniu 1943 po zbombardowaniu przez aliantów głównego ośrodka rakietowego w Peenemünde. Aby utrudnić kolejne działania wojskom alianckim, dowództwo niemieckie zdecydowało się na podzielenie prac nad bronią rakietową na trzy części:
• zakłady montażowe miały zostać przeniesione do podziemnej fabryki w górach Harzu,
• biura konstrukcyjne do podziemnej groty nad jeziorem Traunsee,
• poligon szkolno-doświadczalny do wsi Blizna.
• Plan został zatwierdzony i szybko przekazany do realizacji. Sprawa była dla Niemców na tyle ważna, że już we wrześniu 1943 do Blizny przybył szef SS Himmler, by sprawdzić postępy w budowie obiektów i organizacji poligonu.
Na terenie wysiedlonej wcześniej wsi ocalał tylko jeden budynek, była to mała murowana szkoła. Rozpoczęto więc od podstaw budowę wszystkich potrzebnych obiektów. Na początek poprowadzono do Blizny betonową drogę oraz linię kolejową z miejscowości Pustków. Na terenie samego poligonu zlokalizowano obiekty koszarowe - już na początku działania załoga liczyła ponad 300 osób. Rozmieszczono specjalne budynki i urządzenia potrzebne do obsługi i odpalania rakiet, w tym wieżę serwisową wraz z zapleczem, halę montażową, wiaty garażowe, magazyn, schrony i bunkry obserwacyjne, rampy przeładunkowe, wieże ciśnień, w sumie kilkadziesiąt obiektów. Zostały one ze sobą połączone betonowymi drogami i liniami kolejki wąskotorowej. Prawdopodobnie równocześnie rozpoczęto prace przygotowujące stanowiska startowe dla latającego pocisku, znanego jako V-1, który również był testowany w Bliźnie. Prace na poligonie osobiście nadzorowali Wernher von Braun - twórca V-2 oraz płk Walter Dornberger - odpowiedzialny za niemiecki program rakietowy.
Pierwszy start rakiety V-2 odbył się w Bliźnie 27 października 1943 lub 5 listopada 1943 r. W sumie odpaliły one z Blizny ponad 200 rakiet. Szybko okazało się, że 80% rakiet nie dociera do celu, wyznaczonego nad Bugiem w rejonie miejscowości Sarnaki. Większość z nich wybuchała w pierwszej fazie lotu, często wręcz na stanowisku startowym. Obserwacje lotu oraz analiza szczątków rakiet pozwoliły na wyeliminowanie wad i osiągnięcie zadowalającej skuteczności. Wiosną 1944 do Blizny przybył Flak-Regiment 155, który przeprowadził odpalenia pocisków V-1. Raporty AK wskazują, że strzelania pociskami V-1 wykonywano już w roku 1943. Możliwe, że były to próby przygotowanych wyrzutni. Pociski V-1 kierowano do celów położonych między Lublinem a Chełmem. Wyszkolone w Bliźnie jednostki brały później udział w działaniach wojennych w zachodniej Europie, m.in. w ostrzeliwaniu Londynu.