18.jpg
24.jpg
27.JPG
30.jpg
6.jpg
biathlon.jpg
narciarstwo-biegowe.jpg
schowek01.jpg
schowek03.jpg
schowek041.jpg
skanowanie0003.jpg
strzelectwo.jpg

11 kwietnia 2022 r. Starostwo Powiatowe w Krośnie zorganizowało obchody 82. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 12. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, które tradycyjnie już odbyły się przed siedzibą starostwa. Na parkingu przy Pomniku Katyńskim zebrały się m.in. delegacje samorządowców, uczniów oraz pracowników instytucji prowadzonych przez powiat, proboszczowie krośnieńskich parafii, służb mundurowych, członków Związku Sybiraków, Armii Krajowej, Związku Kombatantów, delegacji NSZZ "Solidarność" Regionu Podkarpacie oraz krewnych zamordowanych w Katyniu.

 Starosta krośnieński Jan Pelczar w swoim wystąpieniu przypomniał, że wiosną 1940 roku sowiecka policja polityczna NKWD dokonała bestialskiej egzekucji na blisko 22 tysiącach obywateli przedwojennej Rzeczpospolitej. Zbrodni dokonywano strzałem w tył głowy, bez procesu i bez wyroku, a ofiary grzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje, na przedmieściach Charkowa i w innych miejscach. Dodał, że tak jak przez dziesięciolecia sowiecka propaganda zwalczała prawdę o Katyniu, tak i przez ostatnie 12 lat władze rosyjskie robią wszystko, aby prawda o Smoleńsku nie ujrzała światła dziennego. Starosta Jan Pelczar w swoim wystąpieniu nawiązał też do trwającej wojny na Ukrainie.

 – „Jesteśmy świadkami dramatycznych wydarzeń, które jak te sprzed lat, zostaną wpisane na długą listę rosyjskich zbrodni. Widzimy ludzi zamordowanych na wzór sowiecki, którym po skrępowaniu rąk zadano śmierć strzałem w tył głowy. Widzimy zabite kobiety i dzieci, których jedyną winą było to, że mieszkali na Ukrainie. Widzimy masowe groby do złudzenia przypominające te z Katynia. Widzimy także żołdaków Putina zacierających ślady zbrodni ludobójstwa tak, jak robili to ich sowieccy poprzednicy w Katyniu” - stwierdził starosta krośnieński.

Modlitwę w intencji pomordowanych i tragicznie zmarłych odmówił archiprezbiter krośnieński ks. prałat Jan Bielec, a  obecne na uroczystości delegacje złożyły pod Pomnikiem Katyńskim wiązanki kwiatów. Katyński Apel Pamięci odczytał por. Robert Osiadły, listę ofiar katastrofy smoleńskiej Kacper Kindelski, uczeń klasy wojskowej LO w Rymanowie,  a wiersz "Katyń",  Feliksa Konarskiego zaprezentowała Patrycja Guzik, uczennica LO w Jedliczu.

Uroczystość uświetniła kompania honorowa 5. Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla i orkiestra wojskowa z Rzeszowa. Musztrę paradną zaprezentowali uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego z Rymanowa zrzeszeni w szeregach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, pod kierunkiem druha Kazimierza Cetnarskiego. Pokaz musztry paradnej  przyjęty  został entuzjastycznie przez zgromadzonych gości  i nagrodzony gromkimi brawami.