Jednym z nielicznych, ale jakże spektakularnych śladów działalności Towarzystwa Gimnastycznego Sokół są dzisiaj SOKOLNIE, budynki – siedziby organizacji, które wzniesione zostały przez członków Towarzystwa z daru i potrzeby serca, z własnych składek, własnym wysiłkiem, w czasach tak zwanej biedy galicyjskiej. W Małopolsce nie ma miasteczka, w którym nie było sokolni. Większość tych obiektów nadal służy społecznościom lokalnym.
Właśnie o tych obiektach pisze w swojej publikacji Marzanna Raińska, absolwentka wydziału historii sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, przez wiele lat z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.
Wydawnictwo uzupełnia tereny dawnej Galicji, zawiera opis ponad 120 sokolni od Jaworzna po Czerniowce (ok. 50% po stronie ukraińskiej), wielkie sieci zasobów archiwalnych i współczesnych, opis działalności gniazd organizacji „Sokół”. Jest to wstępne opracowanie w kontekście Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” i jego wkładu w niepodległość Polski, w dużym stopniu wywalczonym dzięki działalności PTG „Sokół”.
Informacje o sprzedaży:
Publikacja dostępna w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3, Nowy Sącz) oraz w sprzedaży wysyłkowej. Wydanie tylko po przedpłacie na konto. Nie wysyłamy książek za pobraniem. Czy ceny wydawnictwa należy policzyć kosztem.
Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy: