18.jpg
24.jpg
27.JPG
30.jpg
6.jpg
biathlon.jpg
narciarstwo-biegowe.jpg
schowek01.jpg
schowek03.jpg
schowek041.jpg
skanowanie0003.jpg
strzelectwo.jpg

7 czerwca 2023 r. w nieistniejącej obecnie łemkowskiej wsi Jasiel, na terenie Nadleśnictwa Rymanów, odbyła się  coroczna uroczystość z okazji rocznicy powstania Wojsk Ochrony Pogranicza oraz upamiętnienia 77.  rocznicy  pomordowanych żołnierzy Strażnicy WOP Jasiel przez UPA. W tegorocznych uroczystościach, tradycyjnie tak jak co roku, wzięli udział druhowie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" z Rymanowa - uczniowie klas mundurowych rymanowskiego LO.

Sokoli z Rymanowa pełnili wartę honorową przed pomnikiem, dokonali uroczystej zmiany warty oraz odbierali wieńce, kwiaty i znicze składane przez delegacje. Druh Marceli Szuba odczytał apel poległych, a druhna Kinga Hnat odśpiewała piosenkę „Śpij Kolego”. Wieńce złożono też pod pomnikiem Kurierów Beskidzkich, gdzie zapalono symboliczne znicze. Wśród pocztów sztandarowych obecny był  sztandar  Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie i sztandar Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Rymanowie.  W trakcie jasielskich uroczystości, prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Rymanów, druh Kazimierz Cetnarski, został przyjęty do Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i otrzymał legitymację członkowską.  Ostatnim akcentem tegorocznych uroczystości był pokaz musztry paradnej w wykonaniu licealistów rymanowskiego LO – druhów PTG „Sokół” Rymanów.

Zbrodnia w Jasielu – zbrodnia dokonana 20 marca 1946 przez partyzantów UPA na polskich żołnierzach Wojsk Ochrony Pogranicza i funkcjonariuszach Milicji Obywatelskiej. Po zakończeniu II wojny światowej we wsi Jasiel istniała strażnica Wojsk Ochrony Pogranicza, której załoga wobec przeważających sił Ukraińskiej Powstańczej Armii podjęła nieudaną próbę ewakuacji w kierunku Komańczy. 19 marca 1946 grupa WOP i MO w sile około 70 żołnierzy dotarła do strażnicy WOP w Jasielu, w celu ewakuowania jej 30-osobowej załogi. W związku z działalnością w tym rejonie dużych oddziałów UPA, 20 marca 1946 r. grupa operacyjna 38 komendy odcinka i załoga strażnicy Jasiel licząca w sumie 98 żołnierzy, opuściły rejon zakwaterowania we wsi Jasiel pod dowództwem por. Jana Gierasika. Zostały wtedy zaatakowane i rozbite przez sotnie UPA. W walce zginęło dwóch żołnierzy, kilkunastu zostało rannych, jeden oficer i dwóch żołnierzy przedostało się do Czechosłowacji. Pozostali, w liczbie 94 żołnierzy (w tym sześciu oficerów i czterech milicjantów), po wyczerpaniu się zapasów amunicji, zostali wzięci do niewoli. Oficerowie i milicjanci zostali przez Ukraińców od razu rozstrzelani, a pozostałych żołnierzy poddano weryfikacji, wybierając aktywnych w walce z UPA oraz posiadających radzieckie odznaczenia. Łącznie śmierć poniosło prawdopodobnie 60 żołnierzy i 4 milicjantów. Egzekucja oficerów miała miejsce w rejonie leśniczówki koło wsi Moszczaniec, a podoficerów i szeregowców na wzgórzu koło Wisłoka Górnego.