18.jpg
24.jpg
27.JPG
30.jpg
6.jpg
biathlon.jpg
narciarstwo-biegowe.jpg
schowek01.jpg
schowek03.jpg
schowek041.jpg
skanowanie0003.jpg
strzelectwo.jpg

5 października br., w  78. rocznicę bitwy karpacko – dukielskiej, odbyły się uroczystości upamiętniające jedną z najkrwawszych bitew II wojny światowej. W uroczystościach, tak jak co roku, wzięła udział młodzież z PTG „Sokół”  Rymanów – LO Rymanów.  W  tym roku obchody rozpoczęły się 5 października w Nowosielcach i Zarszynie. Druga część uroczystości miała miejsce w Dukli, na Cmentarzu Wojennym.

 

Przybyłych na rocznicowe spotkanie gości, kombatantów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, władz państwowych i samorządowych, duchownych z Polski i Słowacji  oraz młodzież szkolną i okolicznych mieszkańców powitał zastępca burmistrza Dukli Łukasz Piróg. Podczas wygłaszania przemówień głos zabrał m.in. starosta krośnieński - Jan Pelczar, który w swoim wystąpieniu mówił:   –  „ Polska tradycja osadzona w wartościach chrześcijańskich skłania nas do zachowania w pamięci poświęcenia i cierpień ludzi wywodzących się z różnych narodowości, którym na naszej ziemi przyszło walczyć i umierać za sprawy nie zawsze im bliskie. Jestem przekonany, że dzisiejsze wydarzenie przywołujące pamięć o tragicznych walkach roku 1944 na długo pozostanie w sercach uczestników, zacieśniając współpracę pomiędzy sąsiednimi narodami oraz przyczyni się do upowszechniania wiedzy na temat operacji karpacko – dukielskiej. Pamięci o tym wydarzeniu to nasz obowiązek wobec przyszłych pokoleń”.

 Po wysłuchaniu Apelu Pamięci i salwie honorowej w wykonaniu Kompani Honorowej V Batalionu Strzelców Podhalańskich z Przemyśla, delegacje władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych, kombatanckich oraz dzieci i młodzieży złożyły wieńce i zapaliły znicze na Cmentarzu Wojennym, gdzie spoczywają polegli podczas walk w Karpatach jesienią 1944 r. Bitwa Karpacko – Dukielska to jedno z najbardziej krwawych starć zbrojnych, które rozegrało się podczas II wojny światowej. Zacięte walki państw sojuszniczych z hitlerowską armią toczyły się od września do listopada 1944  r. na dukielszczyźnie oraz w rejonie słowackiego Presova. Jedna z pancernych potyczek miała miejsce w rejonie Chyrowej, która ze względu na jej dramatyczny przebieg została nazwana bitwą w „Dolinie śmierci”. Według historyków, walki o Przełęcz Dukielską, pochłonęły blisko 100 tys. ofiar po stronie koalicji państw sojuszniczych i ok. 70 tys. po stronie niemieckiej.