18.jpg
24.jpg
27.JPG
30.jpg
6.jpg
biathlon.jpg
narciarstwo-biegowe.jpg
schowek01.jpg
schowek03.jpg
schowek041.jpg
skanowanie0003.jpg
strzelectwo.jpg

Gminne obchody upamiętniające 84. rocznicę Zbrodni Katyńskiej i 14. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej rozpoczęły się mszą w kościele parafialnym p.w. Św. Wawrzyńca w Rymanowie, 14 kwietnia 2024 r. Po mszy nastąpił przemarsz pod Obelisk z tablicą Tragedii Smoleńskiej i 14 Kamieni Katyńskich, symbolizujących 14. mieszkańców z terenu Rymanowa bestialsko zamordowanych w Katyniu.

Przy Obelisku dokonano ceremonii wciągnięcia flagi państwowej na maszt przy akompaniamencie hymnu. Odczytano apel poległych. Po wyczytaniu każdego z 14 nazwisk, oddano strzał z pistoletu, z okrzykiem: „stań do apelu ” !!! , któremu towarzyszył dźwięk werbla. Pamięć ofiar katastrofy lotniczej spod Smoleńska uczczono okrzykiem: „cześć ich pamięci ” !!!. Następnie uczennica LO Rymanów, druhna Kinga Hnat, odśpiewała pieśń: „Spij Kolego”. Po wysłuchaniu pieśni harcerze z 12 Drużyny Harcerskiej "Północ" im. Zawiszy Czarnego w Rymanowie złożyli, pod tablicami upamiętniającymi bestialsko zamordowanych polskich jeńców w Katyniu, znicze. W dalszej części obchodów druhowie z Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, przy pomniku Tragedii Smoleńskiej”, przeprowadzili zmianę warty, po czym delegacje biorące udział w uroczystościach (władze Gminy Rymanów, starosta krośnieński, dyrekcja ZSP w Rymanowie, strażacy, przedstawiciele Stowarzyszenia Nasz Rymanów oraz PTG „Sokół” w Rymanowie) złożyły wieńce. Następnie odegrano, na trąbce, melodię:  „Cisza wojskowa”. Uczniowie z rymanowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego zarecytowali wzruszające wiersze. Kamil Preisner – „Dziecko Syberii”, Nikola Janowska – „Nieludzka Ziemia”, a Piotr Dobrowolski – „Wigilia na Syberii”. Ostatnim punktem rymanowskich obchodów upamiętniających tragiczne wydarzenia, była defilada pododdziału Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” – skupiającego uczniów rymanowskiej „mundurówki”. Całość wydarzenia przygotowali uczniowie z klas mundurowych LO w Rymanowie oraz druhowie Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” Rymanów i rymanowscy harcerze. Nagłośnienie zapewnił rymanowski GOK.

Szczególne słowa uznania, szacunek i wielkie podziękowania należą się uczniom ZSP w Rymanowie, i druhom PTG „Sokół” Rymanów, którzy cyklicznie uświetniają obchody świąt państwowych, świąt kościelnych, rocznice wydarzeń historycznych i lokalne uroczystości. Udział w takich patriotycznych uroczystościach skłania do refleksji nad naszą historią, ojczyzną i wartościach patriotycznych, o których w codziennej gonitwie niejednokrotnie zapominamy. Utrwalanie miejsc takich jak to ma uczyć szacunku do historii naszego kraju i budować postawy patriotyczne, przede wszystkim wśród młodych osób i chronić przed zapomnieniem. Ucząc dzieci od najmłodszych lat przywiązania do barw narodowych, państwowego godła, hymnu, wierszy i pieśni patriotycznych, historii własnego narodu i wreszcie szacunku do naszych przodków, którzy walczyli o wolność, możemy mieć nadzieję, że nasze dzieci wyrosną na prawdziwych patriotów.  

"Naród, który nie zna swojej historii skazany jest na jej powtórne przeżycie” – George Santayana