18.jpg
24.jpg
27.JPG
30.jpg
6.jpg
biathlon.jpg
narciarstwo-biegowe.jpg
schowek01.jpg
schowek03.jpg
schowek041.jpg
skanowanie0003.jpg
strzelectwo.jpg

Znajdujący się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej przy ul. Wysockiego 8 na warszawskim Bródnie pomnik poświęcony druhom sokolim został odrestaurowany. Jego oficjalne odsłonięcie planowane jest na 10 lutego 2022 roku. Konserwacja pomnika została sfinansowana ze środków Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.

 

 

 Zdjęcie pomnika - (źródło: profil Facebook TG „Sokół” w Warszawie)

Pomnik powstał w 1921 roku. Składała się na niego kamienno-betonowa podstawa obelisku, na której znajdował się krzyż oraz rzeźba wzbijającego się do lotu sokoła. Na pomniku znajdowały się trzy metalowe tablice, z których do dziś na pomniku zachowała się jedna z nich. Dokładny napis na zachowanej płycie brzmi: „Pamięci Druhów Sokołów oraz tych mieszkańców Nowego Bródna i Pelcowizny którzy ofiarnie życie swe oddali za Polskę w czasie wojny wszechświatowej cześć składają Sokoli i współmieszkańcy”. Po wojnie rzeźba sokoła, a także dwie pozostałe tablice zostały zerwane. Po 1989 r., gdy „Sokół” mógł wznowić działalność, pojawił się pomysł odremontowania bródnowskiego pomnika. Wielokrotnie podejmowane były próby, jednak zawsze kończyły się one niepowodzeniem. W 2020 roku doszło jednak do przełomu w tej sprawie. Prezes Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce druh Damian Małecki w sierpniu 2020 roku w piśmie do Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosława Szarka zwracał się o pomoc w renowacji pomnika. Tym razem inicjatywa ta spotkała się ze zrozumieniem, dzięki czemu pomnik został poddany konserwacji. Prace konserwatorskie, przy współudziale przedstawicieli ZTG „Sokół” w Polsce, zostały zakończone 2 listopada 2021 roku. Tablice, których brakowało na pomniku, również zostały odtworzone. Co ciekawe, jedna z oryginalnych, zaginionych tablic została odnaleziona na pobliskiej z plebanii. Niestety jej stan (była złamana w połowie) nie pozwalał na jej wyremontowanie i ponowne osadzenie na pomniku.

Uroczystość ponownego odsłonięcia pomnika planowana jest na 10 lutego 2022 r. w obecności członków ZTG „Sokół” w Polsce oraz zaproszonych gości.