18.jpg
24.jpg
27.JPG
30.jpg
6.jpg
biathlon.jpg
narciarstwo-biegowe.jpg
schowek01.jpg
schowek03.jpg
schowek041.jpg
skanowanie0003.jpg
strzelectwo.jpg

8 października 2023 r w Paleśnicy, woj. małopolskie odbył się bieg i marsz NW zorganizowany ku czci Batalionu Barbara. Trasa nordic walking liczyła 7300m i była niezwykle wymagająca. Bardzo ostre podejścia i karkołomne zejścia tuż po ulewnym deszczu były nie lada wyzwaniem. Ponadto na niektórych odcinkach trasy prowadzone są ścinki drzew i zrywki, które dodatkowo utrudniały marsz.

Poza tym trasa w całości przebiegała bardzo malowniczym terenie obfitującym w zapierające dech w piersiach górskie widoki. Klasyfikację OPEN z dość wyraźną przewagą wygrał Marek Sokołowski (PTG "Sokół" Rymanów). 

Batalion Barbara - partyzancki oddział walczący w strukturach AK, który 25 września 1944 r. stoczył bitwę z Wehrmacht SS i oddziałami ukraińskiej SS „Galizien”. Po całodziennym, zaciętym i morderczym boju, partyzanci wyszli nocą z groźnego okrążenia. Pomogła im w tym burza, która rozpętała się nad Jamną. Niemieckie lotnictwo (niemieckie samoloty stacjonowały na lądowisku w Klikowej pod Tarnowem) nie było w stanie wejść do akcji, a artyleria nieprzyjaciela ostrzelać celnie akowców. Niemieckie wojsko nacierało na Jamną od strony Bukowca. Miało dziesięciokrotną przewagę liczebną. Niemieckich żołnierzy było prawie pięć tysięcy. Mieli miażdżącą przewagę w uzbrojeniu. Żołnierzy AK było 600. Początkowo sytuacja wydawała się bardzo zła, gdyż żołnierze AK zostali okrążeni, ale podczas walki i sprytnego manewru, udało się akowcom wyjść z potrzasku. Wycofali się szczęśliwie w kierunku Jastrzębi i Policht. W krwawej potyczce zginęło czterech żołnierzy Batalionu „Barbara”. Niemcy ponieśli spore straty. Według niektórych źródeł, zginęło ich nawet około stu.