VI Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych w Zakopanem

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie zrzeszeni w szeregach Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, po wygraniu w tym roku czwarty raz z rzędu, Wojewódzkiego Przeglądu Musztry Klas Mundurowych uzyskali kwalifikację na przegląd ogólnokrajowy, który odbywał się od 28 do 30 czerwca 2018 w Zakopanem.  Oprócz drużyny PTG „Sokół” Rymanów, zaszczytu rywalizacji pod Giewontem dostąpili również zwycięzcy przeglądów w pozostałych województwach. Poprzeczka podczas tegorocznych zmagań została zawieszona na niebotycznie wysokim poziomie. O zwycięstwie lub minimalnej przegranej decydowały niewielkie niuanse, praktycznie nie do wyłapania przez niezorientowanych w temacie widzów. Podczas trzydniowej rywalizacji w zimowej stolicy polskich Tatr, świetnie prezentowali się uczniowie LO Rymanów, którzy występowali w galowych mundurach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Śliczne żołnierki w oryginalnych mundurach z biało czerwonymi wstążkami, w warkoczach, gromadziły podczas swoich występów największą ilość dziennikarzy i fotoreporterów, co wielokrotnie podkreślał spiker zawodów.

  Nic, więc dziwnego, że to nasze dziewczęta oraz ich opiekun pan Kazimierz Cetnarski udzielali wywiadów, między innymi telewizyjnej TRÓJCE i radiowej ESCE. To rymanowski zespół podczas przemarszu ulicami Zakopanego budził zainteresowanie i zasypywany był pytaniami lokalnych mieszkańców i anglojęzycznych turystów. Najczęściej powtarzające się pytania brzmiały, „Co to są za mundury”, „Skąd jesteście”? To uczniowie z LO w Rymanowie, jako jedyny pododdział w pokazie musztry paradnej nawiązali do Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę układając przed namiotem komisji sędziowskiej napis z szabli „100 lat” z biało czerwoną flagą i głośnym okrzykiem „100 lat Polski”!!!, za co otrzymali owacje na stojąco od licznie zgromadzonej publiczności. Wielkie, patriotyczne przedsięwzięcie zawierające nie tylko elementy rywalizacji, ale również program artystyczny w skład, którego wchodził, między innymi koncert wojskowej orkiestry dętej, pokaz musztry paradnej w wykonaniu pododdziału kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, czy też widowisko poświęcone setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowane i wykonane przez młodzież z okolicznych szkół, no i fantastycznie zatańczony mazur przez dzieci z przedszkola w Czarnym Dunajcu, zostało doskonale przygotowane i przeprowadzone z wielkim rozmachem. Dostarczyło ono niesamowitych emocji, wrażeń i przeżyć nawet dla postronnego widza.  Aż trudno sobie wyobrazić, co musieli przeżywać jego uczestnicy. Ale o to należałoby zapytać naszych uczniów, w większości pierwszoklasistów, dla których był to inauguracyjny występ w tak prestiżowych zawodach, w elitarnej stawce pododdziałów w wojskowych mundurach. Pomimo ogromnego zdenerwowania, tremy i stresu zespół z Rymanowa nie mylił kolejności wykonywanych czynności, kroków i chwytów broni, nie zapomniał też słów piosenek marszowych. Walczył dzielnie, ale niestety, tym razem zabrakło mu miejsca na podium. Chłopcy i dziewczęta z Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie wracali do domów z twardym postanowieniem, że będą ćwiczyć musztrę z jeszcze większym zaangażowaniem i zrobią wszystko jak najlepiej, aby w przyszłym roku po raz kolejny wygrać przegląd wojewódzki i ponownie stanąć do rywalizacji na szczeblu centralnym, gdzie mając bagaż ogromnych, tegorocznych doświadczeń, wzorem swoich poprzedników z lat ubiegłych, spróbują powalczyć o podium.

Tekst i fot. Marek Sokołowski

Dodatkowe informacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.