Nasi na Mistrzostwach Świata w Nordic Walking

Od lewej: Marek Sokołowski, Jerzy Skwirut, Piotr Garbowski

30.06 – 1.07.2018 w Mosinie pod Poznaniem odbyły się Mistrzostwa Świata w Nordic Walking. W imprezie tej wystartowało prawie 600 zawodników z 14 państw. Wśród nich była trójka mieszkańców naszej gminy.  W barwach rymanowskiego PTG „Sokół”startował Marek Sokołowski z Rymanowa-Zdroju i w swojej kategorii wiekowej na dystansie 5km wywalczył VI miejsce. Piotr Garbowski, tegoroczny paraolimpijczyk z Pjongczang, mieszkaniec Klimkówki i Jerzy Skwirut z Rymanowa reprezentowali Stowarzyszenie Osób Niedowidzących i Niewidomych w Przemyślu. Piotrek wygrał swoją kategorię a popularny „Jerzyk” stanął na najniższym stopniu podium zajmując III miejsce. Obaj startowali na sprinterskim dystansie 5km wśród niedowidzących.

Zawody były bardzo starannie przygotowane i przeprowadzone z wielkim rozmachem. Wszystkie trzy konkurencje, tj. 5km, 10km i 21 km były niesamowicie mocno obsadzone przez mistrzów krajowych, Europy i świata. Pierwszego dnia odbywały się kwalifikacje na 5km i 10km. Do niedzielnego, wielkiego finału Mistrzostw Świata awansowało po 60 zawodników, na poszczególnych dystansach, z najlepszymi czasami z kategorii OPEN, plus po pięciu pierwszych z każdej kategorii wiekowej, którzy nie zmieścili się w najlepszej sześćdziesiątce. W finale zawodnicy startowali parami, co 5 sekund, od najlepszych do najsłabszych czasów z eliminacji. Trasa została usytuowana w pobliżu malowniczego rezerwatu krajobrazowego Krajkowo. Była fantastycznie przygotowana, dobrze oznakowana, bardzo szeroka, ale ze względu na wystające korzenie, piach kopny i mnóstwo zalegających szyszek nie należała do łatwych. Cała pętla była obserwowana przez sędziów i dodatkowo monitorowana. Za zbaczanie z oznakowanej trasy, podbieganie lub niesportowe zachowanie przepisy nakazywały ukaranie zawodnika czerwoną kartką i usunięcie z dalszej rywalizacji. Natomiast za niezgodną z przepisami technikę marszu, np. niewłaściwą pracę rąk, markowanie zabijania kijka podczas odpychania czy obniżanie ciężaru ciała na ugiętych nogach, można było otrzymać ostrzeżenie lub żółtą kartkę, która skutkowała doliczaniem do uzyskanego czasu karnych minut.  Chodziarze, którzy prezentowali nienaganną technikę marszu i szanowali zasady fair play mogli liczyć na wyróżnienia. Każdy zwycięzca stojąc na podium, w glorii opadających konfetti, miał okazję wysłuchać swojego hymnu narodowego. Gościem honorowym tegorocznych Mistrzostw Świata był Marko Kantaneva, który w roku 1997 dokładnie opisał technikę marszu z kijkami i to on uważany jest za twórcę tej dyscypliny. Aczkolwiek Nordic Walking wymyślony został na początku XX wieku w Finlandii, jako forma uzupełniająca do całorocznego treningu narciarzy biegowych. Z prelekcji Marko dowiedzieliśmy się, że obecnie na świecie tą dyscyplinę uprawia 14 milionów zwolenników maszerowania z kijkami, a w Polsce ok. 3 miliony osób posiada w swoich domach kijki do spacerowania i przynajmniej raz w tygodniu ich używa. Mistrzostwa Świata w Nordic Walking  rozgrywane są w cyklu dwuletnim. W minionych latach odbywały się między innymi w Chinach, Brazylii i Austrii. Na razie Światowa Federacja Nordic Walking nie podjęła jeszcze decyzji, komu powierzy organizację kolejnych, w 2020r.

Marek Sokołowski

Na podium: I miejsce - P. Garbowski, III miejsce - J. Skwirut

Od lewej na pierwszym planie: Robert Janocha - I miejsce na 21 km w kat. M/50,  Marko Kantaneva - twórca Nordic Walking, Marek Sokołowski - VI miejsce na 5km w kat. M/50

Dodatkowe informacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.