Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych Zakopane 2016r


W dniach 3-4 czerwca na Placu Niepodległości w Zakopanem odbył się IV Ogólnopolski Przegląd Musztry Klas Mundurowych. Województwo podkarpackie reprezentowała grupa uczniów z klasy II Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie pod opieką Pana Kazimierza Cetnarskiego.
Poziom większości drużyn był wyrównany, co było ogromnym utrudnieniem dla oceniających, którymi byli przedstawiciele służb mundurowych z województwa małopolskiego . Zawody składały się z 3 konkurencji. Pierwsza z nich „musztra podstawowa”, która była programem obowiązkowym okazała się trudna dla uczestników. Polegała na dobrym wykonaniu rozkazów które wydawane były przez pułkownika.Ta część konkursu odbyła się 3 czerwca .
Następnego dnia wszystkie drużyny spotkały się w kościele na uroczystej mszy, a później budząc zachwyt i podziw przechodniów, w kolumnie dwójkowej przemaszerowały uliczkami Krupówek na Plac Niepodległości, aby zmierzyć się z kolejnymi zadaniami.


Każda drużyna do drugiej konkurencji musiała przygotować dwie piosenki marszowe, a trzecim zadaniem było wykonanie „programu dowolnego” czyli musztry paradnej .Uczniowie wchodząc na plac konkursowy śpiewali jedną z piosenek, następnie wykonywali przygotowaną musztrę paradną. Po zejściu drużyny JURY oceniło osobno każdą z konkurencji. Ku ogromnemu zaskoczeniu nasza drużyna zaśpiewała najlepiej i dostała 59 na 60 możliwych punktów. Podobnie z musztry paradnej uzyskała 59 pkt., niestety jednym punktem wygrał Nowy Sącz. Każdemu zawodnikowi podczas tych zawodów towarzyszyły niezapomniane emocje, radość, obawa , smutek ale także duma.
Mimo, że nie stanęliśmy na podium i pozostaliśmy na 4 miejscu ( z niewielką przewagą drużyny z Konina) to najważniejsze jest to jak tak wiele młodych ludzi potrafiło z dumą patrzeć na wznoszącą się na maszt biało czerwoną flagę i odsłuchać hymn państwowy.
Chociaż walka była zacięta, a opinia sędziów nie zawsze sprawiedliwa to najważniejsze że była to dla nas niezapomniana przygoda, bo tu swój uniwersalny wydźwięk ma powiedzenie „ jeden za wszystkich , wszyscy za jednego”. Tu najważniejsza jest zgrana drużyna, wspólna chęć do działania, zaangażowanie i motywacja .

Paulina Niepokój

Dodatkowe informacje

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.